ام ‌دی ‌اف – MDF – چیست

ام دی اف (MDF) مخفف واژه Medium Density Fiberboard است که جزو فرآورده‌های چوبی محسوب می‌شود.

ام‌ دی اف (MDF) نوعی تخته فشرده است که به روش خشک تولید می‌گردد. چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.ام دی اف را پس از تولید می‌توان روکش نمود. این روکش های تزئینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط‌هایی مانند آشپزخانه و آزمایشگاه کمک می‌کند.
 روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش برای ام دی اف MDF می‌باشد که در آن فرایند کاغذ دکوراتیو آغشته به رزین تحت فشار و حرارت بر روی ام دی اف MDF چسبانده می‌شود.این محصول ضمن دارا بودن خواصی شبیه سایر ورقهای فشرده چوبی دارای برخی خواص برتر نیز می باشد که باعث ارتقاء کیفیت ام دی اف MDF نسبت به سایر محصولات فشرده چوبی می گردد که بازار این محصول را از سایر محصولات پر رونق تر می سازد. در واقع این محصول ام دی اف (MDF) ابتدا بعنوان جایگزین ورقهای فشرده چوبی (نئوپان) مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزین چوب نیز بکار رفته است. در حال حاضر دامنه کاربردهای آن روز به روز در حال افزایش است .

خصوصیات ام‌ دی اف (MDF) :

• خصوصیـات فیزیـکی و مکـانیکی بالا
• دامنه وسیع وزن مخـصوص ، ضخامت و ابـعاد قابل تولید ام دی اف
• قابلیت ابزار خوری ، ماشین کاری و سنباده زنی
• سطوح صاف و متراکم
• قابلیت شکل پذیری و ایجاد لبه های صاف
• عدم وجود معایب چوب
• دارای سطح یکنواخت و همگن
• قابلیت پذیرش انجام روسازی های مختلف مانند روکش های چوبی و لمینت ها، رنگ آمیزی و…
• پایداری ابعاد و مقاومت در برابر فشار سطحی
• زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و حالات شبیه به چوب
• مقاوم در برابر رطوبت
• مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها
• قیمت مناسب

انواع ام‌ دی اف (MDF) :

ام دی اف MDF نازک (Thin MDF)
ام دی اف MDF ضخیم (Thick MDF)
ام دی اف MDF با فرمالدئید کم (MDF-E1)
ام دی اف MDF با وزن مخصوص پائین (LDF)
ام دی اف MDF با وزن مخصوص بالا (HDF)
ام دی اف های استاندارد معمولی با ضخامتهای ۳ الی ۳۸ میلی متر معمولا” دارای دانسیته ۸۰۰-۶۵۰  کیلوگرم/ مترمکعب هستند. تراکم های بالاتر یعنی بالای ۸۰۰ نیز تولید و عرضه می شود. در واقع با اضافه کردن فیبر، چسب و فشار بیشتر در حین پروسه تولید، ورقهای سنگین تر تولید می شود به نام HDF. با افزایش دانسیته قابلیت های ماشین کاری و سطح سازی (رنگ، روکش و…) بهبود بخشیده و به خصوصیات مکانیکی و فیزیکی ام دی اف MDF کیفیت بالاتری می بخشد. از موارد استفاده این نوع ام دی اف MDF های سنگین یا (HDF) میتوان به تولید انواع کفپوش ، پله ، قفسه های صنعتی، میز کار و … اشاره نمود.
 medium-density-fiberboard-mdf-3
مهمتـرین و غیـر قـابـل تفکیک ترین خصوصیت ام دی اف MDF به منظور استفاده نهایی ، روسازی  خصـوصـا” قابلیت روکش کردن آن می باشد. انجـام عملیـات روکـش ام دی اف MDF، امـروزه جـزء خدمات ضروری تولیدکنندگان ام دی اف MDF به خریداران می باشد بطوریکه معمولا” اکثر کارخانجات بزرگ تولید ام دی اف MDF دارای خطوط روکش هم هستند. انواع روکش ها ی ام  دی  اف شامل روکش های چوبی، کاغذی، ملامینه، PVC، HPL و… میشوند.

ابعاد کاربردی ام دی اف MDF در ایران :

ام دی اف ۳۶۶۰ × ۱۸۳۰
ام دی اف ۲۴۴۰ × ۱۸۳۰
ام دی اف ۲۴۴۰ × ۱۲۲۰
( کلیه اندازه ها به میلی متر می باشد)
ضخامتهای ام دی اف MDF های مصرفی در ایران عبارتند از : ۳ ، ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۵  میلی متر

تولید ام دی اف MDF از محصولات کشاورزی

به دلیل افزایش جمعیت کره زمین و در پی آن افزایش روزافزون تقاضا ی مصرف کنندگان چوب و کاغذ ، صنعت ام دی اف MDF نیز همپای صنایع دیگر در جهان گسترش پیدا کرده است از آنجائیکه منبع اولیه تأمین کارخانجات ام دی اف MDF  جنگلها، سرشاخه های جنگلی و چوبهای نرم می باشد، با افزایش تقاضا و رشد جمعیت و فقر پوشش های گیاهی طبیعی لزوم توجه به سایر منابع لیگوسلولزی ضرورت پیدا کرده است.
اگر چه ام دی اف MDF تولید شده از چوب دارای کیفیت بهتری از سایر انواع MDF است ولی استفاده از پسماند های کشاورزی و جایگزین کردن گیاهان خود عرصه جدیدی از پیشرفت این صنعت است.
باگاس، کلزا، گندم و جو، ساقه ذرت، ساقه پنبه، الیاف راش، ضایعات نخل خرما، برنج، نی و کاغذ های غیر قابل مصرف امروزه همگی از منابع تولید ام دی اف MDF  بشمار می روند.

تولید ام دی اف MDF از گندم

با استفاده از کاه و پسماندهای گندم، ام دی اف MDF مقاوم در برابرآتش و بلوک های ساختمانی سبک و مقاوم در برابرسرما و گرما می سازند. ۸۵ درصد از این نوع ام دی اف  MDF را کاه گندم و ضایعات آن و ۱۵ درصد بقیه را مواد افزودنی از جمله چسب مخصوص تشکیل می دهد. در ساخت این نوع ام دی اف MDF مراحل خرد کردن ، دانه بند کردن و خشک کردن حذف می شود.
یکی از ویژگیهای مهم ام دی اف MDF بدست آمده از پسماندهای  گندم،  وزن بسیار کمتر آن به نسبت ام دی اف  MDF های تولید شده از مواد دیگر است. از دیگر ویژگیهای این محصول مقاومت آن در برابر آتش است. این نوع ام دی اف MDF به دلیل سیلیس بالای موجود در کاه و فشردگی آن به هیچ عنوان نمی سوزد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *